Europejski Trybunał Praw Człowieka uznał zasadę pewności prawa w odniesieniu do konkretnej sytuacji prawnej każdego człowieka za jeden z elementów prawa do rzetelnego procesu (art. 6 Konwencji), niezależnie od tego, czy sytuacja ta jest wynikiem orzeczeń sądowych, czy decyzji administracyjnych. Tym samym naruszenie tej zasady przez organy państwa może stanowić podstawę skargi do Trybunału.
Powyższe wynika z treści wyroku Trybunału z dnia 15 września 2009 r. w sprawie Moskal przeciwko Polsce, skarga nr 10373/05.
W 2001 r. Skarżąca wystąpiła do ZUSu z wnioskiem o przyznania wcześniejszej emerytury w związku z koniecznością sprawowania przez nią osobistej opieki nad przewlekle chorymi dziećmi. ZUS początkowo przyznał Skarżącej takie świadczenie na podstawie obowiązującego wówóczas rozporządzenia Rady Ministrów z 1989 r. W konsekwencji Skarżąca zresygnowała z pracy, żeby faktycznie móc zająć się chorymi dziećmi.
Jednakże w 2002 r. wznowiono z urzędu postępowanie administracyjne w tej sprawie. Ponieważ stwierdzono, że załączone do wniosku zaświadczenia lekarskie budzą wątpliwości pod względem ich precyzji, odmówiono Sakrżącej prawa do wcześniejszej emerytury i zaprzestano wypłaty kolejnych świadczeń. Odwołanie do sądu i apelacja nie przyniosły oczekiwanych przez Skarżącą rezultatów.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz