poniedziałek, 30 maja 2011

Wolność słowa a odpowiedzialność za słowo

Ostatnio organizacje pozarządowe i dziennikarze coraz częściej poruszają problem odpowiedzialności karnej za słowo. Teraz temat powrócił przy okazji akcji Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego w mieszkaniu twórcy strony internetowej AntyKomor.pl, na której była m.in. zamieszczona gra polegająca na strzelaniu do Prezydenta RP.

niedziela, 29 maja 2011

Wpisanie nieruchomości do rejestru zabytów może stanowić wywłaszczenie

W wyroku z dnia 29 marca 2011 r. w sprawie Potomska i Potomski przeciwko Polsce, Europejski Trybunał Praw Człowieka uznał, że państwo naruszyło art. 1 Protokołu Nr 1 do Konwencji (prawo własności), ponieważ nie stworzyło skarżącym możliwości skutecznego ubiegania się o rekompensatę za faktycznie wywłaszczoną nieruchomość.

O potrzebie praw człowieka

Serdecznie polecam wysłuchanie nagrania z audycji Programu Trzeciego Polskiego Radia, w trakcie której prof. Wiktor Osiatyński mówił o znaczeniu praw człowieka we współczesnym świecie.

http://www.polskieradio.pl/9/396/Artykul/322873,Zachod-nie-dba-o-prawa-czlowieka

Jest to wprawdzie rozmowa z początku marca br., warto jednak ją sobie przypomnieć.

piątek, 27 maja 2011

Polska naruszyła zakaz tortur

W dniu 26 maja 2011 r. Europejski Trybunał Praw Człowieka wydał wyrok w sprawie R.R. przeciwko Polsce (nr skargi 27617/04), w którym stwierdził naruszenie przez Polskę art. 3 (zakaz tortur i nieludzkiego, poniżającego traktowania) i art. 8 (prawo do prywatności) Europejskiej Konwencji Praw Człowieka.