czwartek, 6 października 2011

Polska w statystykach ETPCz

Europejski Trybunał Praw Człowieka opublikował serię danych statystych (dostępnych tutaj) dotyczących ilości skarg zakończonych wydaniem przez Trybunał wyroku oraz stwierdzonych naruszeń praw i wolności. Warto zwrócić szczególną uwagę na dane dotyczące Polski.

Spośród wszystkich skarg jakie przeciwko Polsce wpłynęły do Trybunału w latach 1959-2010 wyroki zapadły w 874 sprawach, z czego w 761 wypadkach stwierdzono przynajmniej jedno naruszenie.

Najczęściej naruszane były przepisy Konwencji w zakresie: długości postępowań (397 razy), prawa do wolności i bezpieczeństwa osobistego (251 razy), prawa do poszanowania życia prywatnego i rodzinnego (83 razy), prawa do rzetelnego procesu (78 razy), prawa do skutecznego środka odwoławczego (20 razy), prawa własności (20 razy), wolności słowa (15 razy), zakazu nieludzkiego i poniżającego traktowania (14 razy). 

Analizując te dane trzeba jednak pamiętać, że w wielu wypadkach skargi zostają odrzucone na etapie kontroli formalnej, co powoduje, że nie są już rozpoznawane merytorycznie przez Trybunał. Przytoczone dane odnoszą się więc do skarg przyjętych do merytorycznego rozpoznania.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz