niedziela, 12 czerwca 2011

Granice prawa do obrony

Prawo do obrony to nie tylko jedna z fundamentalnych gwarancji procesowych, lecz także podstawa demokratycznego państwa prawnego. Doniosłość prawa do obrony polega na tym, że daje ono każdemu z nas możliwość ochrony swoich wolności i praw przed ingerencją państwa poprzez proces karny.

W wyroku z dnia 21 marca 2011 r. Sąd Rejonowy dla Warszawy Śródmieścia stwierdził, że przekazywanie przez adwokata informacji osobom faktycznie podejrzanym nie stanowi przestępstwa ujawnienia informacji w związku z pełnioną funkcją (art. 266 k.k.) ani przestępstwa poplecznictwa (art. 239 k.k.). Korzystanie przez osoby faktycznie podejrzane (osoby, którym prokurator nie przedstawił zarzutów) z pomocy adwokata stanowi w ocenie Sądu prawo do obrony. W konsekwencji adwokat udzielający takim osobom pomocy prawnej ma obowiązek przekazywania im wszelkich dostępnych informacji odnoszących się do ich sytuacji procesowej, bez względu na źródło pochodzenia tych informacji.    

Powyższy wyrok zapadł w sprawie przeciwko mec. Jackowi Duboisi jest jednym z kluczowych orzeczeń sądów niższych instancji dotyczącym szerokiego określania granic prawa do obrony.

Więcej na ten temat można przeczytać tutaj:
http://www.prawaczlowieka.edu.pl/index.php?orzeczenie=4a839f86b122140fda5b48dc57e2f0fc170d0356-b0

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz