piątek, 3 czerwca 2011

Zakaz eksmisji na bruk jest niezgodny z Konstytucją

Ustawą z dnia 2 lipca 2004 r. został wprowadzony do kopdeksu postępowania cywilnego tzw. zakaz eksmisji "na bruk ", czyli art. 1046 par. 4. Zgodnie z tym przepisem wykonanie wyroku eksmisyjenego w sytuacji, gdy sąd nie przyznał dłużnikowi prawa do lokalu socjalnego lub zamiennego, jest możliwe dopiero po wskazaniu komornikowi tymczasowego pomieszczenia. Dnia 22 czerwca 2006 r.wniosek o stwierdzenie niezgodności art. 1046 par. 4 k.p.c. z Konstytucją złożył Rzecznik Praw Obywatelskich.

W wyroku z dnia 4 listopada 2010 r. Trybunał Konstytucyjny stwierdził, że powyższy przepis narusza:

1. art. 2 Konstytucji - zasadę demokratrycznego państwa prawnego i wynikającą z niej zasadę prawidłowej legislacji poprzez:
-niejasne określenie obowiązków gminy, wierzyciela i dłużnika w zakresie obowiązku wskazania tymczasowego pomieszczenia,
- brak ukształtowania procedur zmierzających do wskazania tymczasowego pomieszczenia,
- sprecyzowanie jedynie wymogów faktycznych, jakie spełniać musi tymczasowe pomieszczenie bez określenia warunków w zakresie stanu prawnego tego pomieszczenia;

2. art. 45 ust. 1 Konstytucji - prawo do rzetelnego procesu, za element treści tego prawa uznając prawo do wyegzekwowania orzeczenia;

Badając tę kwestię Trybunał odwołał się m.in. do statystk Ministerstwa Sprawiedliwości, z których wynika, że w pierwszej połowie 2009 r. pozostawało do wykonania 4079 wyroków zobowiązujących do opróżnienia lokalu mieszkalnego bez przyznania dłużnikowi prawa do lokalu socjalnego lub zamiennego. Trybunał wskazał ponadto, że czas oczekiwania na zapewnienie dłużnikowi tymczasowego pomieszczenia przekaracza z reguły 6 miesięcy, a wielu wypdkach wykonanie wyroku zajmuje nawet do 5 lat. Jest to spowodowane barkiem tego rodzaju pomieszczeń w zasobach mieszkaniowych gmin.

3. art. 64 ust. 1 w zw. z art. 31 ust. 3 Konstytucji - prawo własności, którego ograniczenia są dopuszczalne wyłącznie, gdy są konieczne w demokratycznym państwie dla jego bezpieczeństwa lub porządku publicznego, bądź dla ochrony środowiska, zdrowia i moralności publicznej, albo wolności i praw innych osób. Przy czym, ograniczenia te nie mogą naruszać istoty prawa własności.

Na podstawie tego wyroku art. 1046 par. 4 k.p.c. traci moc obiwiązującą z dniem 16 listopada 2011 r. Dotychczas w Sejmie nie uchwalił ustawy zmieniającej kodeks postępowania cywilnego w tym zakresie, co można sprawdzić tutaj:
http://orka.sejm.gov.pl/SQL.nsf/ustawyall?OpenAgent&6&94

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz