Blog służy przedstawianiu i analizowaniu problemów prawnych, które mogą dotyczyć każdego z nas, w kontekście praw człowieka zagwarantowanych w Europejskiej Konwencji o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności oraz Konstytucji RP.
piątek, 31 sierpnia 2012
Reforma postępowań przed ETPCz
Polecam artykuł pt. "Przyszłość Europejskiej Konwencji Praw Człowieka" opublikowany przez portal rp.pl. Publikacja zawiera omówienie propozycji zmian w treści Konwencji, które mogą znaleźć odzwierciedlenie w przepisach proponowanych protokołów do Konwencji nr 15 i 16. Wprowadzenie nowych rozwiązań prawnych ma służyć przede wszystkim usprawnieniu funkcjonowania Europejskiego Trybunału Praw Człowieka.
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Dzięki za polecenie...
OdpowiedzUsuńCieszę się, że zaciekawiło :)
OdpowiedzUsuńFatalnie.
OdpowiedzUsuńSądy krajowe są związane z administracją i polityką krajową. Przynajmniej w Europie. To oznacza uszkodzenie stosowania Konwencji. (Nie znam propozycji zmian ale rozumiem, że wyczerpanie środków krajowych byłoby ściśle przestrzegane, a obowiązek podniesienia "problemu konwencyjnego" byłby warunkiem dopuszczalności - a może nawet byłaby to superkasacja).
Ja rozumiem, ze Trybunał jest zawalony ale są wyjścia "ponadnarodowe". Można przywrócić Komisję lub powołać 10 Komisji.
System ochrony PC wyraźnie grawituje w kierunku unijnobiurokratycznym. To nie najlepsza droga. (vide waluta euro).
Propozycje zmian idące w kierunku zwiększenia stosowania postanowień Konwencji przez sądy krajowe oceniam co do zasady pozytywnie. Jest to jak najbardziej potrzebne, gdyż (przynajmniej w naszym kraju) przyjęło się błędnie traktować ten akt prawny jako zbiór deklaracji a nie praw podmiotowych, z których wynikają nadające się do egzekwowania konkretne uprawnienia i obowiązki.
UsuńPowyższe nie może jednak skutkować de facto ograniczeniem prawa do skargi do ETPCz, czego obawiają się uczestniczący (na szczęście) w negocjacjach przedstawiciele organizacji pozarządowych.